API Delevan S4924-562H
S4924-562H picture photo
Mfg. Part Number
S4924-562H
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 725MA 720 MOHM
Datasheet Download
S4924-562H.pdf
Availability of S4924-562H
QUANTITY
S4924-562H Order Process
Ship out your order
Specifications of S4924-562H
Internal Part NumberEIS-S4924-562H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Type-
Material - CoreIron
Inductance5.6µH
Tolerance±3%
Current Rating725mA
Current - Saturation725mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)720 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant65MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4924-562H
Related LinksS4924, S4924-562H Datasheet, API Delevan Distributor
S4924-562H Details Description
Related parts for S4924-562H
ROUND STANDOFF 6-32 NYLON 1-1/2" datasheet.pdf
CAP CER 390PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC IEEE 802.3AF-COMP POE 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 34 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
HOLDER KIT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC SOC 2.4GHZ MULTIPROTO 62WLCS datasheet.pdf