Vishay/Dale RNC55H49R9FMBSL
RNC55H49R9FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H49R9FMBSL
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H49R9FMBSL.pdf
Availability of RNC55H49R9FMBSL
QUANTITY
RNC55H49R9FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H49R9FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H49R9FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H49R9FMBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H49R9FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H49R9FMBSL Details Description
Related parts for RNC55H49R9FMBSL
CONN SAI FIXED PUR 10M 5POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 52.73K/105K 16TSSOP datasheet.pdf
THERMISTOR datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 229 datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SMB datasheet.pdf