XP Power VCS100US12
VCS100US12 picture photo
Mfg. Part Number
VCS100US12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Datasheet Download
VCS100US12.pdf
Availability of VCS100US12
QUANTITY
VCS100US12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VCS100US12
Internal Part NumberEIS-VCS100US12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVCS Series TUV Certificate
VCS Series UL Certificate
VCS Series CB Report
RoHS InformationVCS Series Declaration of Conformity
Featured ProductVCS Series – Low-Cost “Green” Industrial Power Supplies
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVCS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.26" L x 3.87" W x 1.65" H (159.0mm x 98.2mm x 42.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VCS100US12
Related LinksVCS10, VCS100US12 Datasheet, XP Power Distributor
VCS100US12 Details Description
Related parts for VCS100US12
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMT5 datasheet.pdf
CONN RECPT 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR datasheet.pdf
IC FPGA 604 I/O 1152BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 16.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 3.4A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf