Vishay/Dale RNC55H5051BSB14
RNC55H5051BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5051BSB14
Brief Description
RES 5.05K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5051BSB14.pdf
Availability of RNC55H5051BSB14
QUANTITY
RNC55H5051BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5051BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H5051BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5051BSB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H5051BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5051BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H5051BSB14
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
HEADER BP 5ROW GUIDE & POLAR MOD datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 100' datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 200UH SMD datasheet.pdf
CONTACT SKT 3.6MM CRIMP TURNED datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf