Vishay/Dale RNC55H50R5BRRSL
RNC55H50R5BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H50R5BRRSL
Brief Description
RES 50.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H50R5BRRSL.pdf
Availability of RNC55H50R5BRRSL
QUANTITY
RNC55H50R5BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H50R5BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H50R5BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H50R5BRRSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H50R5BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H50R5BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H50R5BRRSL
IC SIMPLE SEQUENCER OD SC70-6 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 3/8" datasheet.pdf
PATCHBAY 96TT JACK 3.5" UNWIRED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE PERIPHERAL FOR MAX4824 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 100POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf