Vishay/Dale RNC55H5110FRB14
RNC55H5110FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5110FRB14
Brief Description
RES 511 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5110FRB14.pdf
Availability of RNC55H5110FRB14
QUANTITY
RNC55H5110FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5110FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H5110FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5110FRB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H5110FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5110FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H5110FRB14
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC datasheet.pdf
IC TXRX RS232/RS485/RS422 20SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10LFCSP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
DAC 16BIT PAR OCTAL 56QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FGRS-6 RELAY SOCKET ONLY datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
IND INCAND WHITE 14V SNAPFIT datasheet.pdf