Vishay/Dale RNC55H5112FRBSL
RNC55H5112FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5112FRBSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5112FRBSL.pdf
Availability of RNC55H5112FRBSL
QUANTITY
RNC55H5112FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5112FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5112FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5112FRBSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5112FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5112FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H5112FRBSL
JUMPER-H1506TR/A2015L/X 12" datasheet.pdf
FIXED IND 110UH 128MA 4.9 OHM TH datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 24POS R/A datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf