Vishay/Dale RNC55H5112FSRE6
RNC55H5112FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5112FSRE6
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5112FSRE6.pdf
Availability of RNC55H5112FSRE6
QUANTITY
RNC55H5112FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5112FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H5112FSRE6
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5112FSRE6
Related LinksRNC55H5, RNC55H5112FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5112FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H5112FSRE6
RES SMD 5.11K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
GDT 600V 10KA datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 15NS 28SOJ datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 110V datasheet.pdf
VERSCHR MS EMV PG11; KB5,0-10,0 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONNECTOR 100POS STRT TERM DIN datasheet.pdf
CRIMP TOOL, SS, MINI MICRO ADJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf