Vishay/Dale RNC55H5113FPBSL
RNC55H5113FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5113FPBSL
Brief Description
RES 511K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5113FPBSL.pdf
Availability of RNC55H5113FPBSL
QUANTITY
RNC55H5113FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5113FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5113FPBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5113FPBSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5113FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5113FPBSL Details Description
Related parts for RNC55H5113FPBSL
CONN SPLICE BUTT 6 AWG SOLIS datasheet.pdf
IC TXRX RS485 SHTDN ULT LP 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 16 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN HDR SH 10POS SIDE 1MM GLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf