Vishay/Dale RNC55H5113FPRSL
RNC55H5113FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5113FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 511K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5113FPRSL.pdf
Availability of RNC55H5113FPRSL
QUANTITY
RNC55H5113FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5113FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5113FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5113FPRSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5113FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5113FPRSL Details Description
Related parts for RNC55H5113FPRSL
RES SMD 422 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ANALOG FRONT END 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 130NH 950MA 420 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf