Vishay/Dale RNC55H5172BSRSL
RNC55H5172BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5172BSRSL
Brief Description
RES 51.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5172BSRSL.pdf
Availability of RNC55H5172BSRSL
QUANTITY
RNC55H5172BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5172BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5172BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5172BSRSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5172BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5172BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H5172BSRSL
DIODE ZENER ARRAY 16V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 29.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 2-4 datasheet.pdf
RES 12K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 18.432000MHZ SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 125.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf