Vishay/Dale RNC55H51R0BRB14
RNC55H51R0BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H51R0BRB14
Brief Description
RES 51 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H51R0BRB14.pdf
Availability of RNC55H51R0BRB14
QUANTITY
RNC55H51R0BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H51R0BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H51R0BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H51R0BRB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H51R0BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H51R0BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H51R0BRB14
RES 110K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
TCO 250VAC 15A 119C(246F) CYLNDR datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 88MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.04V 500MW SOD80 datasheet.pdf