Vishay/Dale RNC55H52R3BRB14
RNC55H52R3BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H52R3BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 52.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H52R3BRB14.pdf
Availability of RNC55H52R3BRB14
QUANTITY
RNC55H52R3BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H52R3BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H52R3BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H52R3BRB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H52R3BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H52R3BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H52R3BRB14
RES SMD 19.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5.5NS 256FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT CONTACT .100 30GOLD datasheet.pdf
CONN M12 2POS PLUG datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 5.44A (Switch) eSIP-7F datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 42MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf