Vishay/Dale RNC55H5380BSRE6
RNC55H5380BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5380BSRE6
Brief Description
RES 538 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5380BSRE6.pdf
Availability of RNC55H5380BSRE6
QUANTITY
RNC55H5380BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5380BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H5380BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)538
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5380BSRE6
Related LinksRNC55H5, RNC55H5380BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5380BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H5380BSRE6
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR L6902 SERIES datasheet.pdf
VARISTOR 1080V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W T/H 24-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SICMA PIN CONN 1.5 SHNT LG VER W datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 40POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf