Vishay/Dale RNC55H5491DRRSL
RNC55H5491DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5491DRRSL
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5491DRRSL.pdf
Availability of RNC55H5491DRRSL
QUANTITY
RNC55H5491DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5491DRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5491DRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5491DRRSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5491DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5491DRRSL Details Description
Related parts for RNC55H5491DRRSL
CLIP NANO GREEN datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
INCANDESCNT LAMP FOR M2P INDICTR datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 80VDC AXIAL datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL Y,G RVPOL .125" datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.01% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 122.88MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 65MA 80 OHM TH datasheet.pdf