Vishay/Dale RNC55H54R9FSRE6
RNC55H54R9FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H54R9FSRE6
Brief Description
RES 54.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H54R9FSRE6.pdf
Availability of RNC55H54R9FSRE6
QUANTITY
RNC55H54R9FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H54R9FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H54R9FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H54R9FSRE6
Related LinksRNC55H5, RNC55H54R9FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H54R9FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H54R9FSRE6
RES SMD 162 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES 68K OHM 14W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 555NM 30MCD GRN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf