Vishay/Dale RNC55H5521BSB14
RNC55H5521BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5521BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.52K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5521BSB14.pdf
Availability of RNC55H5521BSB14
QUANTITY
RNC55H5521BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5521BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H5521BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5521BSB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H5521BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5521BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H5521BSB14
TERM BLOCK HDR 38POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC ENCODER 10-4 LINE 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 668BGA datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED YELLOW-GRN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
PROBE ACCESS INOX FLANGE 6MM DIA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf