Vishay/Dale RNC55H5562BSRSL
RNC55H5562BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5562BSRSL
Brief Description
RES 55.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5562BSRSL.pdf
Availability of RNC55H5562BSRSL
QUANTITY
RNC55H5562BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5562BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5562BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)55.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5562BSRSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5562BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5562BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H5562BSRSL
IC REG LDO 3.8V 50MA 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 237KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 167W ISOPLUS247 datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 10% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf