Vishay/Dale RNC55H5601BSRE6
RNC55H5601BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5601BSRE6
Brief Description
RES 5.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5601BSRE6.pdf
Availability of RNC55H5601BSRE6
QUANTITY
RNC55H5601BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5601BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H5601BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5601BSRE6
Related LinksRNC55H5, RNC55H5601BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5601BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H5601BSRE6
LED 7-SEG DISP CA RED RHDP .3" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
RES 300 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS65735-703 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 37POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf