Vishay/Dale RNC55H5620DSRSL
RNC55H5620DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5620DSRSL
Brief Description
RES 562 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5620DSRSL.pdf
Availability of RNC55H5620DSRSL
QUANTITY
RNC55H5620DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5620DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5620DSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5620DSRSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5620DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5620DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H5620DSRSL
RES SMD 64.9 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 3.40V SC70-3 datasheet.pdf
32BIT 600M 128PIN QFPDSP EVL KIT datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 600 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 459 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC DRIVE,240V 1PH,1/4HP 0.2KW datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf