Vishay/Dale RNC55H5620FRB14
RNC55H5620FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5620FRB14
Brief Description
RES 562 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5620FRB14.pdf
Availability of RNC55H5620FRB14
QUANTITY
RNC55H5620FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5620FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H5620FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5620FRB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H5620FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5620FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H5620FRB14
IC PLD 8MC 10NS 28PLCC datasheet.pdf
TRANSFORMR ISOL 230-115VAC 750VA datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONTACT SKT 16-18AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
68UF 160V 12,5X25 datasheet.pdf