Vishay/Dale RNC55H5622FMRE6
RNC55H5622FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5622FMRE6
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5622FMRE6.pdf
Availability of RNC55H5622FMRE6
QUANTITY
RNC55H5622FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5622FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H5622FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5622FMRE6
Related LinksRNC55H5, RNC55H5622FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5622FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55H5622FMRE6
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POWER EDGE 4 SEG MIXED PS SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 36 RES 3.3K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 460MA 210 MOHM datasheet.pdf
SR BTS PC BRS 10 ASY C datasheet.pdf
RES 820 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf