Vishay/Dale RNC55H5622FRB14
RNC55H5622FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5622FRB14
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5622FRB14.pdf
Availability of RNC55H5622FRB14
QUANTITY
RNC55H5622FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5622FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H5622FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5622FRB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H5622FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5622FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H5622FRB14
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51 OHM 2012 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADC081S101 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 45V 0.1A SOT363-6 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 180K OHM 14SOIC datasheet.pdf