Vishay/Dale RNC55H5761FSB14
RNC55H5761FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5761FSB14
Brief Description
RES 5.76K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5761FSB14.pdf
Availability of RNC55H5761FSB14
QUANTITY
RNC55H5761FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5761FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H5761FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5761FSB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H5761FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5761FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H5761FSB14
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
THY DL NEG 100MA 150A ESD MS013 datasheet.pdf
GROMMET SNAP LATCH BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 681K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf