Vishay/Dale RNC55H5830BSRSL
RNC55H5830BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5830BSRSL
Brief Description
RES 583 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5830BSRSL.pdf
Availability of RNC55H5830BSRSL
QUANTITY
RNC55H5830BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5830BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5830BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)583
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5830BSRSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5830BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5830BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H5830BSRSL
IC TRANSCEIVER J-1850 BUS 8-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL W/SPI 8MSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
GDT 230V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
JFET DUAL P-CH 25V TO-78 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 250V X7R RADIAL datasheet.pdf