Vishay/Dale RNC55H5832BSBSL
RNC55H5832BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5832BSBSL
Brief Description
RES 58.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5832BSBSL.pdf
Availability of RNC55H5832BSBSL
QUANTITY
RNC55H5832BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5832BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5832BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)58.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5832BSBSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5832BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5832BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H5832BSBSL
CONN VERT RECEPT BP VITA41/46 datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 35.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
SWITCH DIP PIANO SMD datasheet.pdf
120/240V SURGE ARRESTOR FOR 3 PO datasheet.pdf
1500UF 63V 16X35,5 datasheet.pdf