Vishay/Dale RNC55H5901FPB14
RNC55H5901FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5901FPB14
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5901FPB14.pdf
Availability of RNC55H5901FPB14
QUANTITY
RNC55H5901FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5901FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H5901FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5901FPB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H5901FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5901FPB14 Details Description
Related parts for RNC55H5901FPB14
MOD PWR ENTRY 250V ILL GRN SCREW datasheet.pdf
IC AMP RFIC 1.9GHZ SOT-363 datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SUPPLY LCD BIAS ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PWR MANAGER ISP 6-12V 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN SC ATTENUATOR 13DB 250MW datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
LED 5MM COOL WHITE CLR 28V TS5.5 datasheet.pdf