Vishay/Dale RNC55H5970BSB14
RNC55H5970BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5970BSB14
Brief Description
RES 597 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5970BSB14.pdf
Availability of RNC55H5970BSB14
QUANTITY
RNC55H5970BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5970BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H5970BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)597
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5970BSB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H5970BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5970BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H5970BSB14
IC REG LDO ADJ 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16" POLY THERM TRNF datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 88POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.3A SC59 datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
CONN RCPT HSG MALE 37POS FLANGE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf