Vishay/Dale RNC55H6042BRRSL
RNC55H6042BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6042BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6042BRRSL.pdf
Availability of RNC55H6042BRRSL
QUANTITY
RNC55H6042BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6042BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6042BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6042BRRSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6042BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6042BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H6042BRRSL
IC 3.08V UP RESET MONITOR SOT-23 datasheet.pdf
IC LED Driver Power Switch I2C, SMBus Dimming 25mA Camera Flash 24-LLP-EP (4x4) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 240VAC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 600A POWRBLOK datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC I-CODE ILT-M UNCASED WAFER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf