Vishay/Dale RNC55H6121BRB14
RNC55H6121BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6121BRB14
Brief Description
RES 6.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6121BRB14.pdf
Availability of RNC55H6121BRB14
QUANTITY
RNC55H6121BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6121BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6121BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6121BRB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6121BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6121BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H6121BRB14
IC REG LDO 9V 1A TO252-3 datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 33A TO-220 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 5V @ 12A NEG CC datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8DFN datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 12" 2S CRS datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II/LASTGASP, TP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
LED DRIVER 96W 54V 277-480 datasheet.pdf