Vishay/Dale RNC55H6121BRRSL
RNC55H6121BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6121BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6121BRRSL.pdf
Availability of RNC55H6121BRRSL
QUANTITY
RNC55H6121BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6121BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6121BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6121BRRSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6121BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6121BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H6121BRRSL
IC POT DGTL 10K 32TAPS 8-MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN SSL RECEPTACLE 1POS SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
BNC PLUG TO BNC PLUG 1855A 1.00M datasheet.pdf