Vishay/Dale RNC55H6190FRB14
RNC55H6190FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6190FRB14
Brief Description
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6190FRB14.pdf
Availability of RNC55H6190FRB14
QUANTITY
RNC55H6190FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6190FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6190FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6190FRB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6190FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6190FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H6190FRB14
FLEX CABLE - AFG18G/AF18/AFG18G datasheet.pdf
FUSE 100A 690V DIN 1 AR UC datasheet.pdf
IC 1394A LINK LYR CNTLR 128-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS 22-30AWG SLD CUP datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPED 22POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 1MHZ 8MSOP datasheet.pdf
REV 400V 7.6A 230 VAC NO AUX datasheet.pdf
MINICOAX HOLDER datasheet.pdf
26500 16C 16#16 P TH RECP WC datasheet.pdf
CRYSTAL 13.5600MHZ 10PF SMD datasheet.pdf