Vishay/Dale RNC55H6191BSRSL
RNC55H6191BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6191BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6191BSRSL.pdf
Availability of RNC55H6191BSRSL
QUANTITY
RNC55H6191BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6191BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6191BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6191BSRSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6191BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6191BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H6191BSRSL
CONN HOOD IDC D-SUB 9POS datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
PANEL REAR 3.05X5.22 FOR EFP304A datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V Z5U 1210 datasheet.pdf
CONN RECEPT 26POS VERT TIN 2.2MM datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 3A DPAK datasheet.pdf
IC 16B CCD/CIS SIG PROC 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
HAN SNAP CARRIER, PCANDARD, PIVO datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf