Vishay/Dale RNC55H61R9FPRSL
RNC55H61R9FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H61R9FPRSL
Brief Description
RES 61.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H61R9FPRSL.pdf
Availability of RNC55H61R9FPRSL
QUANTITY
RNC55H61R9FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H61R9FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H61R9FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H61R9FPRSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H61R9FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H61R9FPRSL Details Description
Related parts for RNC55H61R9FPRSL
RFID TRANSPONDER IN-LAY 13.56MHZ datasheet.pdf
FLOATSWITCH CABLE END N/C 10A datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8SO datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX9694 datasheet.pdf
SHRINK SLEEVE YELLOW datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
MOD MULTIRADIO LAN253I ENG SMPL datasheet.pdf
Crystal 32.7680MHz 20ppm 18pF 25 Ohm -20°C - 70°C COTS Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf