Vishay/Dale RNC55H6260BRB14
RNC55H6260BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6260BRB14
Brief Description
RES 626 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6260BRB14.pdf
Availability of RNC55H6260BRB14
QUANTITY
RNC55H6260BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6260BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6260BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)626
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6260BRB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6260BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6260BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H6260BRB14
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 43 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
FUSE INLINE FAST/ACT 16A 300V datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH WIRELESS ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 1.225A 120 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 44POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf