Vishay/Dale RNC55H63R4FSBSL
RNC55H63R4FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H63R4FSBSL
Brief Description
RES 63.4 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H63R4FSBSL.pdf
Availability of RNC55H63R4FSBSL
QUANTITY
RNC55H63R4FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H63R4FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H63R4FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)63.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H63R4FSBSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H63R4FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H63R4FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H63R4FSBSL
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 64POS R/A PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC PWR MGMT LI-ION SYSTEMS 32QFN datasheet.pdf
BOARD RETAINING FOR TC2050-NL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf