Vishay/Dale RNC55H6422DRBSL
RNC55H6422DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6422DRBSL
Brief Description
RES 64.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6422DRBSL.pdf
Availability of RNC55H6422DRBSL
QUANTITY
RNC55H6422DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6422DRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6422DRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)64.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6422DRBSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6422DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6422DRBSL Details Description
Related parts for RNC55H6422DRBSL
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 26-14AWG datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf