Vishay/Dale RNC55H6492FRB14
RNC55H6492FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6492FRB14
Brief Description
RES 64.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6492FRB14.pdf
Availability of RNC55H6492FRB14
QUANTITY
RNC55H6492FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6492FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6492FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)64.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6492FRB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6492FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6492FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H6492FRB14
BOARD EVAL FOR DAA SI3056/SI3018 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SIDACTOR ETHERNET POE 30V 100A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf