Vishay/Dale RNC55H6651FRBSL
RNC55H6651FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6651FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6651FRBSL.pdf
Availability of RNC55H6651FRBSL
QUANTITY
RNC55H6651FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6651FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6651FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6651FRBSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6651FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6651FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H6651FRBSL
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
CBLE DUBBING STEREO 3.5MM M-M 6' datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED .7MH 4A VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL VERT 15GOLD datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 3/4" datasheet.pdf
STRAP BATTERY 9V T-STYLE 6"LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 368MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf