Vishay/Dale RNC55H67R5BSB14
RNC55H67R5BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H67R5BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 67.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H67R5BSB14.pdf
Availability of RNC55H67R5BSB14
QUANTITY
RNC55H67R5BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H67R5BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H67R5BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)67.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H67R5BSB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H67R5BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H67R5BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H67R5BSB14
RES 42.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR SS CAP 8-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 107VC SMA datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
AUTO HARNESS CLIPS .51" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf