Vishay/Dale RNC55H6810BSBSL
RNC55H6810BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6810BSBSL
Brief Description
RES 681 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6810BSBSL.pdf
Availability of RNC55H6810BSBSL
QUANTITY
RNC55H6810BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6810BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6810BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)681
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6810BSBSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6810BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6810BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H6810BSBSL
FIXED IND 560NH 490MA 330 MOHM datasheet.pdf
12 CIR MTA-100 CONN GREN LF datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1A 560 MOHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONV 5.2KV ISO SIP7 TH 2W datasheet.pdf