Vishay/Dale RNC55H6811BSB14
RNC55H6811BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6811BSB14
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6811BSB14.pdf
Availability of RNC55H6811BSB14
QUANTITY
RNC55H6811BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6811BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6811BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6811BSB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6811BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6811BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H6811BSB14
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
APPLIANCE OUTLET/CABLE 10A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf