Vishay/Dale RNC55H6981BSRE6
RNC55H6981BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6981BSRE6
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6981BSRE6.pdf
Availability of RNC55H6981BSRE6
QUANTITY
RNC55H6981BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6981BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H6981BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6981BSRE6
Related LinksRNC55H6, RNC55H6981BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6981BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H6981BSRE6
CAP CER 18PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
36IN DEEP CO-LO CABINET FRAME datasheet.pdf
HOLDING FIXTURE datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC TX DGTL AUD 192KHZ 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTLR AC/DC GEN3 datasheet.pdf
M805 7C 7#16 PIN PLUG OM datasheet.pdf
3300UF 10V 16X25MM 125C 4000H datasheet.pdf