Vishay/Dale RNC55H6981FRB14
RNC55H6981FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6981FRB14
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6981FRB14.pdf
Availability of RNC55H6981FRB14
QUANTITY
RNC55H6981FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6981FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6981FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6981FRB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6981FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6981FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H6981FRB14
IC ADC 12BIT 1.8MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
CONN SOCKET 16POS SOLDER datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 80MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 80A DO5 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 7.5A 28VDC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .125 DIP 56POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 170V 3A SMBFLAT datasheet.pdf