Vishay/Dale RNC55H7000FSB14
RNC55H7000FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7000FSB14
Brief Description
RES 700 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7000FSB14.pdf
Availability of RNC55H7000FSB14
QUANTITY
RNC55H7000FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7000FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7000FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)700
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7000FSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7000FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7000FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7000FSB14
CONN MOD PLUG 6P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 20MA datasheet.pdf
FILTER SAW 316.2MHZ SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1600V 180A datasheet.pdf
TRI N 16 SEAL 2-13 datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.6NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
47000UF 6,3V 30X40 datasheet.pdf