Vishay/Dale RNC55H7060BSBSL
RNC55H7060BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7060BSBSL
Brief Description
RES 706 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7060BSBSL.pdf
Availability of RNC55H7060BSBSL
QUANTITY
RNC55H7060BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7060BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7060BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)706
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7060BSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7060BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7060BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H7060BSBSL
BAIL LOCK KIT VERTICAL MOUNT datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 9V OUT 1W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CABLE USB datasheet.pdf
LUG COPPER BLANK TONGUE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RELAY RF SPST 500MA 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf