Vishay/Dale RNC55H7060BSRSL
RNC55H7060BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7060BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 706 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7060BSRSL.pdf
Availability of RNC55H7060BSRSL
QUANTITY
RNC55H7060BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7060BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7060BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)706
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7060BSRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7060BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7060BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H7060BSRSL
BIT HEX 3/32" 1.97" datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" BLACK 10FT datasheet.pdf
JR POWER TIMER KON TAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 5.7A 60 MOHM TH datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 26POS CRIMP datasheet.pdf