Vishay/Dale RNC55H7062BSB14
RNC55H7062BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7062BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 70.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7062BSB14.pdf
Availability of RNC55H7062BSB14
QUANTITY
RNC55H7062BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7062BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7062BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)70.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7062BSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7062BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7062BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7062BSB14
IDC CABLE- AKC14G/ AE14M / AKC14 datasheet.pdf
IGBT 600V 8.5A 38W DPAK datasheet.pdf
RES 51K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ24 PG29 datasheet.pdf
750 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
CONN RCPT 24CKT BR CPA BLK POL A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf