Vishay/Dale RNC55H7062DSB14
RNC55H7062DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7062DSB14
Brief Description
RES 70.6K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7062DSB14.pdf
Availability of RNC55H7062DSB14
QUANTITY
RNC55H7062DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7062DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7062DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)70.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7062DSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7062DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7062DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7062DSB14
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf