Vishay/Dale RNC55H70R6BSRE6
RNC55H70R6BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H70R6BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 70.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H70R6BSRE6.pdf
Availability of RNC55H70R6BSRE6
QUANTITY
RNC55H70R6BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H70R6BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H70R6BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)70.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H70R6BSRE6
Related LinksRNC55H7, RNC55H70R6BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H70R6BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H70R6BSRE6
IC FLASH 2MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A D2PAK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 12TMLF datasheet.pdf
RES 160K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAF PU NR REC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf